fbpx
Pociąg Zwycięstwa przybył do Gniezna!
Pociąg Zwycięstwa przyjechał do Gniezna
Pociąg Zwycięstwa przyjechał do Gniezna

Przez trzy dni, od środy 7 lutego do piątku 9 lutego, po Wielkopolskich trasach kursuje Pociąg Zwycięstwa! Na jego pokładzie młodzież odbywa niecodzienne lekcje historii! W czwartek, 8 lutego, Pociąg Zwycięstwa przyjechał do Gniezna i zabrał na swój pokład uczniów z gnieźnieńskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy podróżowali nim do Inowrocławia i Wrześni!

Pierwsza grupa młodych ludzi wyruszyła w historyczną podróż do Inowrocławia o godz. 10.00, a druga grupa o godz. 12.10 do Wrześni.

Pociąg Zwycięstwa w barwach narodowych na zewnątrz był udekorowany postaciami i symbolami patriotycznymi nawiązującymi do Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wewnątrz wagonów znajdowały się pamiątki historyczne, rozetki na oknach, flagi powstańcze, a po pociągu przemierzali rekonstruktorzy w strojach z czasów Powstania Wielkopolskiego!

W trakcie podróży uczniowie mieli okazję m.in. posłuchać opowieści o wydarzeniach historycznych, bohaterach tamtych czasów i prelekcji.

Lekcja w pociągu to jest taka prawdziwa lekcja historii, bo Pociąg Zwycięstwa, którym dzisiaj młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych podróżuje pierwszym kursem do Inowrocławia i drugim kursem do Wrześni spotykają się tam na miejscu z rekonstruktorami, czyli na miejscu w sensie w pociągu. I tam poznają historię Powstania Wielkopolskiego, czyli tego naszego zwycięskiego Powstania, z którego jesteśmy wszyscy dumni! Sam pociąg to takie symboliczne przeniesienie się w tamte czasy, bowiem przecież przyjazd pociągiem Paderewskiego do Poznania też spowodował tą iskrę zapalną, która później przyczyniła się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego

– wyjaśnił zastępca prezydenta Michał Powałowski

Obecny na peronie gnieźnieńskiego dworca kolejowego prezes Kolei Wielkopolskich Marek Nitkowski przekazał, że podczas tych trzech dni Pociąg Zwycięstwa kursując po wielkopolskich szlakach przewiezie około 2,5 tysiąca uczniów.

Prezes Marek Nitkowski powiedział, że w związku z tym, że obchodziliśmy 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a spółka dysponuje pojazdem, który jest obklejony w barwy narodowe i inscenizacje nawiązujące do Powstania, zdecydowali się na taki projekt, żeby zamienić przestrzeń pasażerską, która dowozi normalnie ludzi do pracy, w szkołę!

To nie są takie standardowe lekcje historii, to są opowieści, porównania, bardzo ciekawe informacje można pozyskać w czasie tej podróży. W tej szkole można zobaczyć obrazy z tamtych czasów jak Wielkopolanie i nie tylko Wielkopolanie walczyli, można posłuchać prelekcji, zapoznać się ze sprzętem dlatego, że na pokładzieedukatorzy, rekonstruktorzy, nauczyciele historii, którzy opowiadają o rzeczach, które wtedy były, o zdarzeniach, ale mówią także o tych zdarzeniach, które nie zawsze można znaleźć w dzisiejszych podręcznikach

– powiedział Marek Nitkowski, prezes Kolei Wielkopolskich

Pociąg Zwycięstwa odwiedzi m.in. takie miejscowości jak: Gniezno, Inowrocław, Wrześnię, Oborniki, Chodzież, Jarocin, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Leszno i Nowy Tomyśl, gdzie na uczestników przejazdu czekają ciekawe wydarzenia przygotowane przez lokalne samorządy!

Organizatorami projektu są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości!