fbpx
Podróżniczka Katarzyna Augustyn
Podróżniczka Katarzyna Augustyn

Podróżniczka Katarzyna Augustyn opowiedziała wczoraj wieczorem w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna jak razem z mężem i synem przemierzała nieznane szlaki Kirgistanu.

Przybyłych na spotkanie z Kasią Augustyn uczestników prelekcji powitał dyrektor Biblioteki Piotr Wiśniewski.

Kasia Augustyn rozpoczęła od stwierdzenia, że podróżowanie jest jej największą pasją i czasem podróżuje z rodziną, a czasem w pojedynkę z plecakiem pełnym marzeń, a jej podróżeróżne.

A dlaczego akurat postanowiła pojechać do Kirgistanu i co było impulsem do odwiedzenia kraju tak odległego od Polski i o zupełnie innej kulturze? Jak przekazała impulsem była jedna fotografia Kirgistanu, na której były piękne, ośnieżone szczyty, zielone łąki, tabuny koni i turkusowe jeziora.

Fotografia z Kirgistanu skłoniła mnie do tego, że chciałam tam pojechać, bo wydawało mi się, że te obrazy są tak nierealne, że to nie może być prawdziwe. To musiało być sztucznie stworzone i nie może być takiego kraju, który tak mógłby wyglądać. Postanowiłam sprawdzić czy jest takie miejsce, które urzeczywistnia wszystko co kocham, bo uwielbiam jazdę konną i góry

– mówiła podróżniczka

Przez trzy tygodnie przemierzała z mężem i synem góry i doliny pieszo, na koniach, spała w jurtach czyli domach nomadów, do poszczególnych miejscowości dojeżdżała busami lub taksówkami.

Jak relacjonowała swoją podróż po Kirgistanie rozpoczęła od stolicy Biszkek, a następnie coraz bardziej oddalała się od miasta w głąb kraju do najdalszych wiosek, poprzez dziką przyrodę, aż pod samą granicę z Chinami. Przez te trzy tygodnie przemierzyli przeszło tysiąc kilometrów.

Kirgistan jest to kraj, który sprzyja konnym trekkingom. Kirgiskie dzieci zanim nauczą się chodzić to najpierw jeżdżą w siodle. Jest to idealne miejsce do przemierzania kraju konno, a taki jeden trekking trwa od czterech do sześciu godzin

– opisywała Kasia Augustyn

Podróżniczka przekazała także uczestnikom spotkania wiele informacji praktycznych m.in. jak dotrzeć do Kirgistanu, jak korzystać z tamtejszych środków transportu, jak się spakować i jakie niezbędne rzeczy tylko ze sobą zabrać czy jak wynająć przewodników, którzy przeprowadzą turystów przez rwące rzeki czy wysokie góry.

Za ciekawą prelekcję podczas, której można było obejrzeć zdjęcia miast i bajkowych krajobrazów oraz filmiki z podróży podziękował Kasi Augustyn dyrektor Piotr Wiśniewski.

Kirgistan to państwo w Azji Środkowej, które graniczy z Chinami, Kazachstanem, Tadżykistanem i Uzbekistanem. Od 1991 roku jest suwerennym państwem, wcześniej należał do ZSRR. Góry zajmują 93 procent terytorium państwa, a najwyższy szczyt Kirgistanu – Szczyt Zwycięstwa ma wysokość 7439 m n.p.m.

Organizatorzy spotkania:

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty