fbpx
Noc Bibliotek – czyli biblioteczne Pidżama Party
Biblioteczne Pidżama Party
Biblioteczne Pidżama Party

W sobotę, 7 października przypadała ogólnopolska Noc Bibliotek. Z tego też powodu i w gnieźnieńskiej bibliotece zapanowały egipskie ciemności. Na szczęście mroki rozświetliły latarki, które przynieśli ze sobą do Filii nr 2 uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Mieszka I w Gnieźnie. A Noc Bibliotek oznacza, że wszystkie jupitery kierowane są na… czytanie!

Dzieci przyszły ubrane w pidżamy i szlafroki, czyli… stosownie do okazji. Bo było to czytelnicze Pidżama Party w ramach modułu „Królewskie Gniezno Czyta… z latarką”. Latarka, z tym zgodzi się wielu starszych czytelników, to ważny element nocnego czytania. Tak się właśnie kiedyś czytało po zmierzchu, pod kołdrą, gdy rodzice kazali zgasić światło.

Na bibliotecznym Pidżama Party nikt nawet nie myślał o spaniu, bo czytelnicze zabawy i książki były zbyt zajmujące. Atrakcji nie brakowało, a dzieci m.in. poszukiwały książek na regałach, odbył się także teatrzyk cieni w wersji chińskiej, gonienie strachów i pokonywanie duchów.

Czytano także książki o strasznych domach! Ale czy wiecie, jakie są te najstraszniejsze? Otóż wcale nie te, po których krążą białe damy! Ale takie, w których straszą puste półki pozbawione książek. Takie domy są strasznie…smutne.

Pidżama Party odbyło się w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2023” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.