fbpx
Nowa Scena Kameralna powstanie na dachu Teatru Fredry w Gnieźnie!
Od lewej Maciej Szymborski, Joanna Nowak i Roman Biniszkiewicz
Od lewej Maciej Szymborski, Joanna Nowak i Roman Biniszkiewicz

Teatr Fredry w Gnieźnie będzie miał nową przestrzeń artystyczną, czyli małą, kameralną scenę, która pomieści 100 widzów!

Na konferencji prasowej w poniedziałek, 8 stycznia, dyrektorka Teatru Joanna Nowak poinformowała, że Marszałek Województwa Wielkopolskiego, któremu podlega ta placówka kulturalna, zabezpieczył środki finansowe, dzięki którym zostanie rozbudowany Teatr.

Dyrektorka przekazała, że o powstaniu drugiej sceny marzyła już od kilku lat. W 2021 roku został przygotowany projekt tego przedsięwzięcia, a teraz dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego mogą rozpocząć przygotowania do jej budowy!

Mamy nadzieję, że dzięki temu Gniezno i Teatr gnieźnieński pozyska naprawdę fantastyczną przestrzeń do realizacji działań artystycznych. Będziemy mogli wzbogacić ofertę artystyczną dla mieszkańców. Będziemy mogli proponować jeszcze większe zróżnicowanie repertuaru, jeszcze większe zróżnicowanie formuł artystycznych, zróżnicowanie spektakli czy działań performatywnych. Po prostu ta przestrzeń da nam ogromne możliwości również techniczne na wykorzystanie najnowocześniejszych środków do realizacji przedstawień teatralnych

– mówiła dyrektorka Joanna Nowak

Dyrektorka podziękowała za otrzymane środki na realizację projektu Marszałkowi, ale także Urzędowi Miejskiemu w Gnieźnie za współpracę i liczy na to, że nadal ta współpraca będzie kontynuowana.

To jest prezent dla nas wszystkich. Dla mieszkańców, dla nas ludzi teatru, dla pracowników, dla aktorów, którzy będą mogli występować w większej ilości premier

– dodała dyrektorka

Zastępca dyrektorki Roman Biniszkiewicz powiedział, że otrzymali z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie z Wydziały Architektury i Urbanistyki pozytywną decyzję lokalizacyjną, pozytywną decyzję Miejskiego Konserwatora Zbytków i pozwolenie na budowę ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Zastępca dyrektorki dodał, że muszą jeszcze zweryfikować kosztorysy, które były przygotowane w trzecim kwartale 2021 roku. I to obecnie jest realizowane, a na wiosnę planują ogłosić przetarg na wykonanie tej inwestycji. Jak zaznaczył zastępca dyrektorki, przedsięwzięcie jest bardzo trudne ze względu na ograniczoną ilość miejsca.

Prezentację przedstawił i o szczegółach technicznych poinformował kierownik działu techniczno-produkcyjnego Maciej Szymborski.

Przebudowa i remont teatru obejmie wybudowanie Sceny Kameralnej, toalet, windy osobowej, windy towarowej, garderób, ciągów komunikacyjnych i widowni na sto osób. Scena Kameralna ma mieć wymiary 10 m x 14 m x 5 m.

Planuje się, że wybudowanie Sceny Kameralnej potrwa prawie 2 lat, a jej szacunkowy koszt wyniesie około 15 mln zł.