fbpx
Wzbudził zaufanie kobiety, a następnie ją oszukał!
Źródło: KPP w Gnieźnie
Źródło: KPP w Gnieźnie

Rzekomy lekarz, którego około 40-letnia mieszkanka powiatu gnieźnieńskiego poznała za pośrednictwem TikToka, opisywał że nazywa się Mariusz Linkiewicz, jest wdowcem wychowującym córkę, kiedyś mieszkał w Ameryce, ale przeprowadził się do Krakowa i pracuje jako lekarz w Ukrainie. 

Mężczyzna twierdził, że zamierza wysłać kobiecie na jej konto bankowe 50 tysięcy dolarów. Instruował co ma zrobić, żeby wejść w posiadanie pieniędzy. Opłat, które musiała wykonać pokrzywdzona nie było końca: a to za przewalutowanie, a to opłata podatkowa, znaczek akcyjny itp.

Po dokonaniu kilku takich przelewów, na które zapożyczyła się w banku pokrzywdzona zrozumiała, że została oszukanaStraciła ponad 9 tys.zł.

Legendy, jakie oszuści wymyślają są przeróżne. Począwszy od zablokowanych, z różnych przyczyn, kont bankowych, poprzez uiszczenie opłat manipulacyjnych za wysłane do internetowej znajomej wartościowej paczki, która „utknęła” gdzieś na granicy. Warto podkreślić, że owe opłaty, sięgają kwot rzędu kilku tysięcy złotych.

Zmanipulowane kobiety wykonują bezmyślnie polecenia internetowego amanta, który podając przeróżne konta bankowe zarejestrowane w różnych częściach świata, wyłudza znaczne sumy pieniędzy. Zdarza się, że kobiety, aby pomóc „żołnierzowi”, zaciągają kredyty bankowe.

Sprawcy najczęściej posiadają wiele fałszywych kont/profili. Budują oni swoją internetową „tożsamość”. Fałszywe zdjęcia i fałszywe informacje dotyczące codziennego życia. Wszystko po to, by uśpić czujność ofiary i w ten sposób wyłudzić pieniądze.

Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością.

Warto pamiętać, że przestępcy często korzystają z automatycznych translatorów, więc sposób ich pisania może być nieskładny.

Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym zupełnie osobom. O wszystkich wyłudzeniach i próbach wyłudzenia pieniędzy dobrze jest poinformować Policję.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Tagi

Najnowsze komentarze