fbpx
I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie ma Ekopracownię!
Otwarcie Ekopracowni w I LO w Gnieźnie
Otwarcie Ekopracowni w I LO w Gnieźnie

Dziś w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie otwarto Ekopracownię wykonaną w ramach projektu Powiatu Gnieźnieńskiego „Świetlana przyszłość. Czy fotowoltaika jest korzystnym rozwiązaniem?”!

Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie uczniom samodzielnego poszukiwania odpowiedzi przede wszystkim na pytania o możliwości wykorzystania ogniw fotowoltaicznych.

Młodzież podczas szkolnych zajęć będzie mogła dowiedzieć się m.in. do czego służy luksomierz, jak wykonać proste doświadczenia z ogniwami fotowoltaicznymi, jak obliczyć pracę wykonaną przez prąd elektryczny czy też, z jaką mocą pracują domowe urządzenia elektryczne.

Ostatecznym celem nie jest jednak wyłącznie zdobycie wiedzy teoretycznej, ale również praktyczna analiza wyników badań.

Jak przekazał dyrektor szkoły Paweł Matkowski w ramach projektu zakupiono: stoły uczniowskie, krzesła, szafy szkolne, tablicę lekcyjną, monitor interaktywny, rzutnik multimedialny z uchwytem, zestaw głośników, elektrycznie rozwijany ekran, modele ogniw fotowoltaicznych, kolektor słoneczny, ogniwa wodorowe i fotowoltaiczne, miernik, różne typy żarówek oraz materiały papiernicze.

W oficjalnym otwarciu Ekopracowni udział wzięli uczniowie, starosta Piotr Gruszczyński, członek Zarządu Mariusz Mądrowski, dyrektorka Wydziału Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa Magdalena Musiałowicz dyrektor liceum Paweł Matkowski, nauczycielka fizyku Małgorzata Król-Kasprzak i nauczycielka geografii Elżbieta Urbańska.

Projekt realizowany w I Liceum Ogólnokształcącym nie tylko poszerza ofertę edukacyjną jednostki, ale kształtuje również postawy proekologiczne młodzieży. Młodzież dostaje sprzęt i dzięki niemu może ocenić na ile tak naprawdę fotowoltaika, pompy ciepła rozwiązują problem zdrowego powietrza w kontekście zachorowalności, ale równocześnie złego powietrza, które funkcjonuje w wielu miastach. Cieszę się, że mamy takie urządzenia do badania, bo to powoduje budowanie pewnej świadomości u młodych ludzi

– powiedział starosta Piotr Gruszczyński

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł około 75 tys. zł, z czego blisko 67,5 tys. zł stanowiło dofinansowanie.

W szkołach powiatowych jest już 10 takich Ekopracowni, a starostwo prowadzi projektŚwietlana przyszłość” od 2020 roku.

Najnowsze komentarze