fbpx
Rozpoczęcie sezonu w Teatrze Fredry
Dyrektorka Joanna Nowak
Dyrektorka Joanna Nowak

Na wrześniowej konferencji prasowej w siedzibie teatru dyrektorka Joanna Nowak poinformowała o planach artystycznych placówki kulturalnej na nadchodzący sezon 2023-2024.

Jedną z pierwszych inicjatyw będzie uroczystość na wielofunkcyjnym placu przed teatrem z okazji 230. rocznicy urodzin Patrona. Na wydarzenie pod hasłem Teatr Fredry dla Fredry dyrekcja zaprasza już w środę, 20 września o godz. 11.00, a obejrzeć będzie można „Brytana Brysia” Aleksandra Fredry. Jak zaznaczyła szefowa teatru tekst z drugiej połowy lat 60. XIX wieku, to polityczna satyra ukazująca ludzkie przywary pod maskami zwierząt. Niezwykle przenikliwa i dobitnie dowodząca, że mimo upływu lat charaktery ludzkie pozostają niezmienne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi walka o władzę. Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Aleksandra Fredry.

Jak podkreśliła na początku konferencji dyrektor Joanna Nowak Teatr Fredry w Gnieźnie od lat charakteryzuje się różnorodnością repertuaru, współpracuje z najlepszymi reżyserami oraz prezentuje najlepszą polską i światową literaturę w różnorodnych estetykach i konwencjach teatralnych.

Dlatego też od września do końca listopada aktorzy z naszego teatru biorą udział w ogólnopolskim programie promocji teatru podczas, którego odwiedzą takie miejscowości jak: Brzeg Dolny, Konin, Strzelno, Suwałki, Ełk, Oświęcim i Nowy Sącz, gdzie będą wystawiać spektakl „Sędziowie”. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie na prezentację spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Dyrektor Nowak przekazała, że program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dalej poinformowała, że w tym sezonie skierują swoje spojrzenie ku Wielkiej Brytanii, prezentując różne oblicza literatury tego kraju. W grudniu zapraszają na premierę sztuki Ronalda Harwooda pt. „Garderobiany” w reżyserii Dana Jemmetta, wybitnego angielskiego twórcy, który po raz kolejny zrealizuje swój spektakl w Polsce.

„Garderobiany” to sztuka należąca do klasyki światowej literatury, opowieść o ulotności teatru, osobistym i artystycznym spełnieniu, o samotności w obliczu międzyludzkich relacji. Spektakl powstanie w ramach programu Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne, który gnieźnieńska scena realizuje z powodzeniem od lat.

W lutym 2024 roku po raz pierwszy na gnieźnieńskiej scenie spektakl zrealizuje Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, który zmierzy się z klasyką dwudziestowiecznej literatury teatralnej, arcydziełem Samuela Becketta „Czekając na Godota”. Premiera będzie miała miejsce w lutym 2024 roku.

Kolejną nową inscenizacją Teatru Fredry będzie spektakl oparty na powieści Olgi Tokarczuk pt. „Empuzjon” w reżyserii Radosława Rychcika. Akcja dzieła polskiej noblistki toczy się we wczesnych latach dwudziestego wieku w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowo) na Dolnym Śląsku. Z pozoru zwykła historia przeradza się w quasi kryminalną opowieść związaną z tajemniczymi wydarzeniami w pobliskich górach. Mieszkańcom tamtejszego sanatorium towarzyszy poczucie ciągłego zagrożenia, związanego również ze zbliżającą się pierwszą wojną światową. Premiera planowana jest na kwiecień 2024 roku.

Ostatnią, czerwcową premierą sezonu, będzie spektakl oparty na klasyce literatury dla dzieci, czyli kultowej powieści Frances Hodgson Burnett pt. „Tajemniczy ogród”. Spektakl wyreżyseruje twórca ze Skandynawii. I będzie to ponowne spotkanie z zagranicznym twórcą w ramach cyklu Rezydencje Artystyczne.

Aktualny repertuar można znaleźć na stronie internetowej www.teatr.gniezno.pl i na Facebooku. Zapraszamy!

Najnowsze komentarze