fbpx
Święto Przyjaciół połączone z wystawą „Przyjaciele”
Święto Przyjaciół w eSTeDe
Święto Przyjaciół w eSTeDe

W Centrum Kultury Scena to Dziwna w Gnieźnie odbyła się ostatnia wystawa w ramach Festiwalu Fotografii „Z Garażu Janusza Chlasty” pt. „Przyjaciele” i organizowane od piętnastu lat Święto Przyjaciół.

Fotografie Janusza Chlasty tym razem przedstawiają osoby związane z kulturą, sztuką, nauką i sportem Gniezna, w większości z drugiej połowy XX wieku. Na zdjęciach są przedstawione osoby, których już nie ma wśród nas, ale są też te, które nadal działają w gnieźnieńskiej kulturze.

Na wernisażu gości powitała dyrektorka Lidia Łączny, która zaprosiła wszystkich do obejrzenia ekspozycji.

Słowa podziękowania w stronę dyrekcji placówki kulturalnej skierował fotografik Władysław Nielipiński, inicjator festiwalu, który uzyskał dostęp do negatywów gromadzonych w garażu Chlasty i który z pieczołowitością dokonał wyboru zdjęć przeznaczonych na wystawy po uprzedniej obróbce i zeskanowaniu materiałów fotograficznych.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie Dariusz Pilak przekazał na ręce dyrektorki specjalnie wydany z okazji Festiwalu Fotografii album ze zdjęciami Janusza Chlasty.

Fotografie przedstawiają m.in. aktora Teatru Fredry Edmunda Derengowskiego, muzyka Klemensa Waberskiego, elektryka Teatru Fredry Stanisława Budzyńskiego, działacza i komentatora sportowego Andrzeja Elantkowskiego, dudziarza Leona Galińskiego, muzealnika Andrzeja Ciążyńskiego, fotografa Macieja Frankowskiego, poetki Anny Piskurz oraz aktora i reżysera Piotra Sowińskiego.

Kuratorem wystawy jest Rafał Kaczmarek.

Wystawę można oglądać do 12 listopada w godzinach pracy eSTeDe.

W trakcie Święta Przyjaciół, które od lat odbywa się zawsze 3 listopada o godz. 18.00 w eSTeDe dyrektorka Lidia Łączny, fotografik Władysław Nielipiński i pomysłodawca Kazimierz Tinkers Kubów wspominali osoby związane z kulturą, muzyką, literaturą, sportem czy działalnością społeczną.

Co roku do grona przyjaciół, których już nie ma wśród nas dołączają kolejne osoby. Wczoraj wspominano dwie osoby, które odeszły w tym roku Teresę Rzeźniczak i Eugeniusza Górniaka.

Wspominając zmarłych Kazimierz Tinkers Kubów mówił, że Teresa Rzeźniczak była osobą bardzo pogodną, wesołą, pełną energii i entuzjazmu, na którą zawsze można było liczyć w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Natomiast Eugeniusz Górniak połowę swojego życia poświęcił aktywnej działalności w harcerstwie, a gnieźnianie mogli poznać go podczas jego zawodowej kariery w zakładowym domu kultury przy Gnieźnieńskich Zakładach Garbarskich czy też Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Dzięki niemu powstało Stowarzyszenie Artystyczno-Rehabilitacyjno-Terapeutyczne „Promyk”.

Na Święcie Przyjaciół zagrał Zespół Trio Targanescu.