fbpx
Jesień pod znakiem Japonii w Czerniejewie
Robert Bąk uczył kaligrafii japońskiej
Robert Bąk uczył kaligrafii japońskiej

W tym roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Czerniejewie postanowiła spędzić jesień ze swoimi czytelnikami i sympatykami tej placówki z kulturą i sztuką Japonii.

Jak poinformowała dyrektora biblioteki Lilianna Dorodzała miłośnicy mangi będą mieli okazję przez najbliższe dwa miesiące wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i praktycznych związanych ze sztuką i literaturą Japonii.

Pierwszym wydarzeniem z cyklu Jesień pod znakiem Japonii były dzisiejsze warsztaty kaligrafii japońskiej dla młodzieży i dorosłych, które poprowadził Robert Bąkgrafik, ilustrator i pasjonat kaligrafii japońskiej.

Najpierw wprowadził uczestników warsztatów w teoretyczne tajniki kaligrafii, a następnie wytłumaczył jak to działa w praktyce i jak na przykład należy właściwie trzymać pędzelek do tuszu, aby swobodnie malować znaki.

Artysta w trakcie warsztatów poświęcił uwagę narzędziom potrzebnym do kaligrafii m.in. pędzlowi, papierowi, tuszowi i kamieniowi do tuszu, bo jak zaznaczył tylko idealna harmonia tych narzędzi połączona odpowiednią techniką pracy pędzlem zapewnia pożądany efekt.

Ponadto wyjaśnił słuchaczom warsztatów czym jest kaligrafia japońska czyli Shodo.

Kaligrafia japońska jest pełna ścisłych reguł i tradycyjnych rytuałów, a jednak stwarza wiele przestrzeni dla wrażliwości i ekspresji. Jak każda sztuka japońska wymaga skrupulatności i pokory, bo bez tych cech trudno byłoby opanować zasady kompozycji kresek składających się na znaki czy łączenia w jednym tekście japońskich znaków o różnych kształtach czyli bogatych i złożonych kanji, miękkiej hiragany i prostolinijnej katakany

– tłumaczył Robert Bąk

Robert Bąk jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zawodowo zajmuję się ilustrowaniem i projektowaniem graficznym. Prywatnie jest miłośnikiem japońskiej kultury, a od lat, przy wsparciu mistrzów kaligrafii z Japonii zgłębia tajniki shodo, od 1996 roku trenuje aikido. W wolnych chwilach uczy się języka japońskiego i ogląda japońskie kino historyczne.

Japońską kaligrafią zainteresował się już w czasie studiów na ASP, ale tak naprawdę zaczął się uczyć tej sztuki kilkanaście lat temu. Wtedy zaczął brać lekcje u swojej pierwszej japońskiej nauczycielki shodo Sensei Yoshimi Nakayasu (5 dan Shodo Kenyuukai). W szkole Murasaki u Sensei Nakayasu uczył się 5 lat. Następnie praktykował u Sensei Kazuko Harima. Obecnie uczy się u Senseia Ryotaro Sakamoto (8 dan) w szkole, która działa pod patronatem Stowarzyszenia Ichijukai i mistrza Ryuso Koshio. Jest posiadaczem stopnia 4 dan shodo.

Dyrektorka przekazała także, że biblioteka dysponuje największym w powiecie zbiorem mangi, który liczy prawie 1800 japońskich komiksów.

Więcej informacji dotyczących kaligrafii japońskiej można znaleźć na stronie internetowej www.komashodo.pl

W ramach Jesieni pod znakiem Japonii w bibliotece odbędzie się jeszcze prelekcja Mariki Garbaciak o pisarzu Osamu Dazai, prelekcja Marty Sobieckiej o motywach w literaturze japońskiej, spektakl jednego aktora Kobito Rakugo i Drużynowy konkurs wiedzy na temat Mangi i Anime o zasięgu powiatowym.

Zapraszamy!