fbpx
Wystawa poświęcona pułkownikowi Wiktorowi Pniewskiemu
Wystawa poświęcona pułkownikowi Wiktorowi Pniewskiemu

Wczoraj w galerii Centrum Kultury „Scena to dziwna” oficjalnie została otwarta wystawa pt. „Na skrzydłach ku wolności…” poświęcona pułkownikowi Wiktorowi Pniewskiemu i historii lotnictwa pierwszej wojny światowej. Wernisażowi towarzyszyły warsztaty historyczno-modelarskie składania modeli samolotów.

Uczestników wernisażu powitała dyrektor placówki kulturalnej Lidia Łączny, która powiedziała, że ta wystawa ma zaangażować młodych ludzi i dzieci do tego, żeby poznawać losy pułkownika Wiktora Pniewskiego, a przy okazji także dzieje lotnictwa. Historię życia i służby dla Ojczyzny pułkownika przybliżył publiczności przewodnik Rafał Jurke. Po wystawie oprowadzał i o niej opowiadał jej autor Jarosław Gryguć. Wystawie towarzyszyły warsztaty historyczno-modelarskie, podczas których dzieci mogły składać modele samolotów. Poprzez twórczą aktywność dzieci miały okazję poznać postać pułkownika Pniewskiego i historię lotnictwa polskiego.

Nic nie angażuje tak dzieci do poznawania kart historii jak aktywność twórcza i dlatego poprzez warsztaty chcemy historię pułkownika Pniewskiego przybliżyć młodemu pokoleniu

– mówiła dyrektor Lidia Łączny.

Na wystawie można zobaczyć m.in. plansze opisujące samą postać pułkownika, przebieg jego służby i osiągnięcia, modele samolotów, umundurowanie powstańców wielkopolskich oraz militaria z okresu pierwszej wojny światowej.

Pułkownik Pilot Wiktor Pniewski jest patronem 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego i Szkoły Podstawowej w Dębnicy w Gminie Kłecko. W Kłecku znajduje się obelisk poświęcony pamięci płk. Wiktora Pniewskiego.

Wystawę w eSTeDe przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie można oglądać do 17 października. Później będzie dostępna w szkołach w Kłecku i w Dębnicy.

Wiktor Pniewski urodził się 5 grudnia 1891 roku w Kłecku, a zmarł 13 sierpnia 1974 roku w Koźminie. Pułkownik pilot Wojska Polskiego. Był pilotem armii cesarskiej. Jeszcze jako żołnierz niemiecki brał udział w tajnych przygotowaniach do Powstania Wielkopolskiego, a następnie walczył w szeregach powstańców. Uczestniczył w zdobyciu Stacji Lotniczej w podpoznańskiej Ławicy i został jej pierwszym polskim komendantem. Zorganizował 1 Wielkopolską Eskadrę Polną i został jej dowódcą. W marcu 1919 roku wspierał z powietrza Armię Wielkopolską walczącą pod Lwowem. We wrześniu skierowany został z eskadrą na Front Litewsko-Białoruski. W 1935 roku został komendantem Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1 w Dęblinie. W czasie II wojny światowej żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju był m.in. dowódcą 7 pułku lotnictwa bombowego oraz szefem Wydziału Wojskowego w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym. Przez 40 lat służył Ojczyźnie. Na emeryturę przeszedł w 1952 roku. Kawaler Orderu Virtuti Militari.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” 2023.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.