fbpx
Ruszyły zapisy do „Biegu z Pierwszej Stolicy do Stolicy”
Od lewej T. Grzęda, prezydent T. Budasz, starosta P. Gruszczyński i  M. Adamczak
Od lewej T. Grzęda, prezydent T. Budasz, starosta P. Gruszczyński i M. Adamczak

Fundacja Młodzi w Uzależnieniu rozpoczęła przygotowania do piątej edycji „Biegu z Pierwszej Stolicy do Stolicy”. Bieg na trasie Gniezno-Warszawa jest wydarzeniem organizowanym w ramach 32. Finału WOŚP, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku pod hasłem „Tu wszystko gra OK!”.

Na konferencji prasowej, we wtorek, 3 października w starostwie powiatowym o przygotowaniach do biegu poinformowali starosta Piotr Gruszczyński, prezydent Tomasz Budasz, dyrektor biegu Marcin Adamczak i organizator biegu Tomasz Grzęda. Pomimo tego, że bieg wyruszy z gnieźnieńskiego Rynku do Warszawy dopiero 27 stycznia przyszłego roku już zaczęły się do niego przygotowania.

Zachęcam każdego, żeby przebiegł z nami kilometr, sto metrów, ile może, bo poczuje wtedy na własnym ciele tę atmosferę, radość, zabawę, bo to co się dzieje na trasie to jest radość i każdy myśli tylko o tym, żeby pokonać te swoje kilometry i żeby jak najwięcej zebrać do skarbonki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”

– zachęca Tomasz Grzęda.

Jak podkreślają organizatorzy, celem biegu jest niezmiennie zbiórka środków na rzecz WOŚP, popularyzacja zdrowego, aktywnego stylu życia oraz promocja Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, w połączeniu z dobrą zabawą. W trakcie tego wydarzenia Fundacja Młodzi w Uzależnieniu pragnie dodatkowo zwrócić uwagę na rosnący problem związany z uzależnieniami przede wszystkim dzieci i młodzieży od nowych technologii, dlatego też hasłem biegu będzie „Stop uzależnieniom od urządzeń cyfrowych”.

„Trasa naszego biegu liczy ponad trzysta kilometrów. Celem wydarzenia po pierwsze jest, żeby zebrać pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do tej pory zebraliśmy prawie sto szesnaście tysięcy złotych. A drugim celem jest to, żeby pokazać, że możemy pomagać i przy tym się świetnie bawić. W piątej edycji biegu chcemy bardziej zaangażować dzieci dlatego też będzie nas wspierał Lekkoatletyczny Klub Sportowy „Atleta” z Gniezna. Planujemy, żeby dzieci uczestniczyły na całej trasie biegu, ale także, żeby weszły do studia. Chcemy pokazać młodemu pokoleniu, że pomaganie to nie są tylko wyrzeczenia, ale można komuś pomóc, świetnie się przy tym bawiąc i mieć radość z pomagania

– przekazał dyrektor Marcin Adamczak.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, trasa biegu przebiegać będzie przez zaprzyjaźnione samorządy: Witkowo, Wrześnię i Konin w kierunku Warszawy. Bieg zachowa bowiem przebieg swojej trasy. Głównymi partnerami wydarzenia są: Urząd Miasta Gniezna oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Start biegu odbędzie się w sobotę poprzedzającą finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czyli 27 stycznia 2024 roku, tradycyjnie z gnieźnieńskiego rynku, tradycyjnie również metą sztafety będzie studio WOŚP.

Do wzięcia udziału w biegu zachęca także starosta Piotr Gruszczyński, który uważa, że im będzie nas więcej tym będzie większy wydźwięk dla tej akcji.

Uważam, że jest to bardzo dobra forma promowania orkiestry, na tym zyskuje powiat gnieźnieński ponieważ nasze zaangażowanie odróżnia się od tego co proponują inne powiaty. Dobrze, że dwa samorządy tak bardzo mocno się zaangażowały w ten bieg, a jeśli jeszcze do tego dołączymy hasło bieg to zdrowie to myślę, że to jest też bardzo dobra promocja biegania”

– zaprasza starosta Piotr Gruszczyński.

W biegu osobiście pobiegnie prezydent Tomasz Budasz, który brał w nim udział już w poprzednich edycjach.

Ja i mój zastępca pobiegniemy w piątej edycji, biegliśmy również wcześniej. To ogromna frajda, ale i wyróżnienie, że możemy się znaleźć w tym biegu. Bieg sztafetowy z Gniezna aż do Warszawy wymaga trochę wysiłku i czasu, ale to jest ogromna rzecz i będę wspierał tę fundację nie tylko materialnie, ale każdym dobrym słowem”

– zapewnił prezydent Tomasz Budasz.

Prezydent zaproponował także radnym, aby rondo przy ul. Wrzesińskiej nazwać rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Radni mają podjąć decyzję w tej sprawie w tym miesiącu.

Osoby chętne do wzięcia udziału w biegu mogą zgłaszać się na Facebooku Bieg z pierwszej stolicy do stolicy, gdzie znajduje się link do zapisów. Opłata wpisowa wynosi 150 zł, która w całości jest przekazywana do puszki WOŚP.