fbpx
Poseł Michał Kołodziejczak o #Gniezno2025!
Poseł Michał Kołodziejczak i prezydent Tomasz Budasz
Poseł Michał Kołodziejczak i prezydent Tomasz Budasz

Na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie prezydent Tomasz Budasz wraz z posłem Michałem Kołodziejczakiem mówili o przygotowaniach do tysięcznej rocznicy koronacji pierwszych królów #Gniezno2025!

Poseł Michał Kołodziejczak powiedział, że każdy musi sobie zdać sprawę z tego, że te wydarzenia, które tutaj działy się tysiąc lat temu są bardzo istotne i rzutują na to co dzieje się dzisiaj.

Uważam, że bardzo ważne są takie zakotwiczenia w historii i ja zrobię wszystko, aby Polacy byli w tej historii zakotwiczeni. Gniezno jest dla mnie wyjątkowe i będę to podkreślał w każdym miejscu. Zrobię też wszystko, żeby pozyskać środki na wspólne świętowanie 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Jestem posłańcem z tego terenu i chciałbym bardzo mocno w to zaangażować nowego Ministra Kultury, za którym czekamy. Jak już będzie minister to chciałbym, żeby tutaj przyjechał jak najszybciej i zobaczył naocznie co trzeba zrobić

– mówił poseł Michał Kołodziejczak

Prezydent natomiast podkreślił, że cieszy się, że mamy tak aktywnego posła z naszego okręgu, który reprezentuje Koalicję Obywatelską i który był liderem tej listy i zdobył mocny mandat.

Poseł chce się angażować nie tylko w sprawy polskie, ale także w sprawy lokalne. Dla mnie jest to ważne w kontekście tego, że w 2025 roku przypada jubileusz 1000-lecia koronacji królewskiej. A właściwie dwóch koronacji, bo kwietniowej Bolesława Chrobrego i grudniowej Mieszka II. Przedstawiłem dzisiaj panu posłowi pomysły, które mamy na obchody tego jubileuszu i pan poseł zapewnił mnie, że będzie aktywnie wspierał to wydarzenie

– zaznaczył prezydent Tomasz Budasz

Prezydent podarował posłowi przypinkę z okolicznościowym logo #Gniezno2025.

Prezydent dodał, że będą starali się pozyskać środki zewnętrzne na to wydarzenie. Będą zabiegać także o to, żeby rok 2025 był ogłoszony przez Sejm i Senat rokiem jubileuszowym oraz żeby w Gnieźnie odbyło się Zgromadzenie Narodowe.

Obchody jubileuszowe mają rozpocząć się w połowie kwietnia 2025 roku i mają potrwać do końca grudnia.

Parlamentarzysta przekazał także, że jeszcze w tym roku chce w Gnieźnie otworzyć swoje biuro poselskie.

Najnowsze komentarze