fbpx
Czy Gniezno Maraton ma szansę się odbyć?!
Posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Rady Miasta Gniezna
Posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Rady Miasta Gniezna

W marcu przyszłego roku ma odbyć się pierwszy Gniezno Maraton. Organizator uruchomił już nawet sprzedaż pakietów startowych. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia wiąże się z wieloma pozwoleniami. Jak się okazuje, organizator nie ma jeszcze wszystkich zgód, a radni miejscy zastanawiają się, czy ta impreza sportowa w ogóle się odbędzie…

Dziś na Komisji Kultury Fizycznej i Sportu w Starym Ratuszu sprawę pierwszego Maratonu w Gnieźnie poruszył przewodniczący Stanisław Dolaciński. Zapytał się urzędnikom, czy ta duża impreza sportowa ma szansę odbyć się w Gnieźnie, czy okaże się potężną antyreklamą w środowisku osób, które przyjeżdżają do nas od kilkudziesięciu lat.

Czy jest klimat i ten Maraton, Półmaraton i Mistrzostwa Polski odbędą się, czy to wszystko spełźnie na niczym. Tylko szkoda, bo jeśli to ktoś będzie rozdmuchiwać bardzo mocno, to potem ugasić ten pożar będzie bardzo trudno

– pytał przewodniczący Stanisław Dolaciński

Przewodniczącemu odpowiedział najpierw dyrektor Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Jacek Mańkowski, który powiedział, że to jest potężne przedsięwzięcie i te trzy i pół miesiąca na zorganizowanie całej imprezy to jest jakiś armagedon i jak ta impreza wypali, to będzie duży sukces, a jak nie, to będzie katastrofa wizerunkowa dla miasta. Dodał, że rozmawiał na jego prośbę z Patrykiem Boguckim, który poinformował go, że pracuje nad tym przedsięwzięciem już od dłuższego czasu.

Przewodniczący Stanisław Dolaciński jest zarazem dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg i przekazał, że z ich strony decyzja na organizację biegu przez drogi powiatowe jest pozytywna.

Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu Łukasz Scheffs natomiast powiedział, że na prośbę Patryka Boguckiego, wzięli udział w jednym ze spotkań, które dotyczyło wsparcia finansowego ze strony miasta tego Maratonu. Na tym spotkaniu zostali wstępnie poinformowani o szacunkowych kosztach całego przedsięwzięcia i na ile miasto może wesprzeć tę imprezę.

To było spotkanie zamknięte, ale myślę, że uczestnicy potwierdzą, że padła wtedy kwota pół miliona złotych, jeżeli chodzi o cały budżet tego przedsięwzięcia. Na co zareagowałem dość jednoznacznie, że Miasto Gniezno kwoty pół miliona złotych nigdy nie przeznaczyło na całą pulę środków na imprezy sportowe, które się na terenie miasta odbywają. W zeszłym roku to była kwota niecałych 250 tysięcy złotych na wszystkie imprezy sportowe, które się na terenie Gniezna odbyły”

– przekazał dyrektor Łukasz Scheffs

Dyrektor dodał, że zaraz po tym spotkaniu organizator ruszył z zapisami na ten Maraton.

Dyrektor poinformował także, że Patryk Bogucki pytał go o to, czy Maraton obejmie swoim patronatem Prezydent. Dyrektor odpowiedział mu, że objęcie tej imprezy sportowej patronatem Prezydenta Miasta Gniezna będzie możliwe tylko wtedy, kiedy w ich ocenie, miejskich urzędników, będzie ta impreza realna. A żeby tak się stało, to organizator musi okazać się wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami m.in. w zakresie przebiegu trasy, zabezpieczenia medycznego, zabezpieczenia trasy czy zabezpieczenia Policji.

Dyrektor Scheffs tłumaczył radnym, że do tej pory nie otrzymał od Patryka Boguckiego żadnego wniosku dotyczącego zajęcia pasa ruchu drogowego oprócz wniosku o objęcie Maratonu patronatem Prezydenta.

Ponadto dyrektor powiedział, że wpłynął do urzędników od organizatora mail o spotkanie z Prezydentem celem omówienia kilku newralgicznych punktów.

Odpowiadając na tego maila poinformowaliśmy Pana Patryka, że dopóki nie zamkniemy tych kwestii, które uzgadniał ze mną, to spotkanie z Panem Prezydentem nie wchodzi w grę. Jeżeli Pan Patryk przyjdzie z gotową dokumentacją na przeprowadzenie tego biegu, to możemy rozmawiać dalej. Lojalnie i uczciwie informowaliśmy w tej korespondencji Pana Patryka, że dofinansowanie tego przedsięwzięcia może się odbyć tylko i wyłącznie na podstawie konkursu. Urząd Miejski konkurs ogłosi w połowie stycznia, rozstrzygnięcie nastąpi w połowie lutego, a o dofinansowaniu tego przedsięwzięcia z punktu widzenia miejskiego budżetu możemy mówić na końcu lutego. Impreza planowana jest na 10 marca

– wyjaśnił dyrektor Łukasz Scheffs

Dyrektor przekazał, że w międzyczasie dowiedział się, że kwota pół miliona złotych jest niewystarczająca i obecnie szacuje się, że kwota na organizację Maratonu to już milion złotych. Organizator Maratonu do Miasta Gniezna zwrócił się o dofinansowanie w kwocie 100 tys. zł przy budżecie pół miliona złotych.

Radny Tomasz Dzionek powiedział, że on weźmie udział w tym Maratonie.

Dla mnie to jest super sprawa, jeżeli w Gnieźnie miałby być organizowany Maraton. To, że są Mistrzostwa Polski w Półmaratonie, to jest pewnego rodzaju mobilizacją. Z tego co wiem Polski Związek Lekkiej Atletyki ostatnie mistrzostwa, które zlecało różnym podmiotom, to też byli debiutanci albo podmioty z mniejszym doświadczeniem. Jak to się odbędzie z sukcesem, to będzie fajnie, ale jak się nie odbędzie, to nie odbije się to na mieście, ale na całym środowisku biegowym. Warto by było na tyle, ile to jest możliwe pomóc, wesprzeć i współpracować w transparentny sposób”

– podkreślił radny Tomasz Dzionek

Dyrektor zapewnił, że ze strony urzędników jest dobra wola, ale organizator musi realizować wskazówki zgodnie z wymogami. Dyrektor powiedział, że spotkał się z Patrykiem Boguckim trzy razy i w trakcie tych spotkań sugerował mu, że rozpoczęcie zapisów, kiedy nie ma się uzgodnionej trasy, jest ryzykowne. A w trakcie dwóch spotkań była mowa o dwóch różnych trasach, którymi biegacze mają przebiec pomimo tego, że już zaczęli się zapisywać.

Przewodniczący Stanisław Dolaciński na koniec posiedzenia komisji powiedział, że miasto powinno się określić, czy będzie wspierałoimprezę. Czy klimat jest pozytywny? Czy są pieniądze? Czy raczej ośmieszymy się w środowisku biegaczy?

W przyszłym tygodniu ma odbyć się spotkanie Patryka Boguckiego z przedstawicielami wszystkich stosownych służb m.in. zarządców dróg, Policji i Straży Miejskiej.

Organizator Gniezno Maraton może ubiegać się o dofinansowanie tej imprezy sportowej do Miasta Gniezna.

Gmina Gniezno na czele z wójt Marią Suplicką wspiera Gniezno Maraton, którego trasa także przebiega przez tę gminę.

Organizator sprzedał już ponad 800 pakietów startowych.