fbpx
Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna trafiła do Krzysztofa Szymoniaka
Krzysztof Szymoniak otrzymał nagrodę „Królika”
Krzysztof Szymoniak otrzymał nagrodę „Królika”

Wczoraj wieczorem w Teatrze Fredry w Gnieźnie „Królikiem” został uhonorowany poeta i krytyk literacki Krzysztof Szymoniak. Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna przyznawana jest od 2014 roku i trafia do osób zasłużonych w dziedzinie kultury.

Na uroczystym koncercie „Wieczór na Fyrtlu” Medalem Koronacyjnym uhonorowane zostały Joanna Gronikowska do niedawna działająca w Czytelni na Piętrze w I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie i Anna Kurzeja-Pluta, nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie, za promowanie czytelnictwa. Medalami Jubileuszowymi uhonorowano fotografów, braci Dawida i Waldka Stube. Medale wręczył prezydent Tomasz Budasz. Nagrodzone osoby podziękowały za otrzymane wyróżnienia.

Punktem kulminacyjnym wieczoru było wręczenie „Królika”, Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna za dokonania w dziedzinie kultury, którego laureatem w tym roku został Krzysztof Szymoniak, poeta, krytyk literacki, dziennikarz, wykładowca akademicki i medioznawca. Nagrodę wręczyli laureaci nagrody z poprzednich lat Irmina Kosmala, Wiktor Koliński, Władysław Nielipiński i Paweł Bąkowski.

Nie czekając na honory czy zaszczyty zawsze mam na uwadze potencjalnego odbiorcę moich działań czyli publiczność. Bez publiczności, bez czytelników to co wyprodukuje fotograf czy autor tekstów nie istnieje. Bez państwa, bez publiczności, bez życzliwych osób artysta jest skazany na zagładę, a przynajmniej na samotność i klęskę emocjonalną. Mnie się to na szczęście nie przydarzyło. Czuję się zaszczycony faktem, że mogłem swoje ścieżki wydeptywać w Gnieźnie, w takim mieście, w którym jest taki teatr, taka biblioteka, taka Latarnia na Wenei, takie muzeum, takie eSTeDe, taki MOK i taki festiwal z „Garażu Janusza Chlasty” i wiele innych wspaniałych instytucji, inicjatyw, za którymi zawsze stoją ludzie. Bez tych ludzi, dyrektorów, artystów, szeregowych pracowników nie byłoby naszego Gniezna na mapie kulturalnej kraju i Europy”

– dziękował za nagrodę Krzysztof Szymoniak.

Uroczystość była także okazją do podsumowania działań w poszczególnych instytucjach kultury. O swoich osiągnięciach i bieżącej działalności powiedzieli: Joanna Nowak, dyrektorka Teatru Fredry w Gnieźnie, Jarek Mikołajczyk z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Alex Freiheit z Latarni na Wenei, Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, Lidia Łączny, dyrektorka Centrum Kultury „Scena to Dziwna” w Gnieźnie, Kamila Kasprzak-Bartkowiak i Paweł Bartkowiak z Klubu Krytyki Politycznej w Gnieźnie oraz Monika Wierżyńska i Ewa Jaworska z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Uroczystemu koncertowi „Wieczór na Fyrtlu” towarzyszył występ zespołu Père-Lachaise oraz komika-iluzjonisty Pana Li.

Organizatorzy imprezy to: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i Miasto Gniezno. Partnerzy: Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Teatr Fredry w Gnieźnie, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Archiwum Państwowe w Gnieźnie, Baza – Centrum Edukacji Kreatywnej, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

9. Festiwal Fyrtel został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Kultura – Interwencje 2023”.

Gratulujemy!

Najnowsze komentarze