fbpx
Gnieźnianie uczcili 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Wspólna fotografia uczestników obchodów 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
Wspólna fotografia uczestników obchodów 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W piątek, 1 września w Parku im. Tadeusza Kościuszki mieszkańcy oddali hołd poległym i pomordowanym w czasie drugiej wojny światowej.

Przybyłym licznie delegacjom m.in. kombatantów, harcerzy, parlamentarzystów, samorządowców, pocztom sztandarowym, organizacjom pozarządowym, młodzieży szkolnej i mieszkańcom za udział w uroczystości na początku podziękował prezydent Tomasz Budasz.

Moje serce się raduje, bo chyba od wielu lat jest nas dzisiaj najwięcej. Nie wiem czy to aktualna sytuacja, zagrożenie bezpieczeństwa w Europie czy w naszym kraju czy też inne względy

– dziękował prezydent

Dalej przypomniał wydarzenia historyczne jakie towarzyszyły napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę oraz podkreślił, że pokój w zjednoczonej Europie możemy obronić tylko wspólnymi działaniami.

Ja osobiście wierzę, że zjednoczona Europa wpuści do siebie również naród ukraiński. Dlatego dzisiaj wszyscy musimy pamiętać, że wojna toczy się u naszych bram. Dlatego dzisiaj wszyscy musimy mówić STOP wojnie i musimy pamiętać, że pokój jest nam dany nie na zawsze, ale o pokój trzeba się starać poprzez przyjaźń i rozwój stosunków międzynarodowych

– zakończył prezydent Tomasz Budasz

Po wystąpieniu prezydenta przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy pomniku ku czci poległych w latach drugiej wojny światowej. Na zakończenie obchodów utworzono harcerski krąg, odśpiewano Rotę i zrobiono wspólną fotografię.